Zastosowanie oprogramowania open source.


W poniższym artykule postaramy się przybliżyć Państwu zalety wykorzystania oprogramowania open source. Mnogość i profesjonalizm dostępnych rozwiązań typu open source, a do tego darmowość rozwiązań sprawia, że należy przyjrzeć się im dokładniej.

Idea oprogramowanie OpenSource zapewnia swoim użytkownikom prawo do legalnego oraz darmowego uruchamiania, kopiowania, rozpowszechniania, analizowania, modyfikacji oraz ulepszania i rozbudowy istniejących produktów. Przy wykorzystawaniu tego typu oprogramowania nie ma ograniczeń licencyjnych co do użytku domowego lub komercyjnego(poza kilkoma wyjątkami). Poniżej postaramy się przybliżyć Państwu pakiet programów, który przy wykorzystaniu komercyjnym(w firme) daje możliwość zaoszczędzenia około 2 tys. złotych. A zaznaczyć tutaj musimy, że są to tylko programy, które są niezbędne przy prowadzaniu nawet najmniejszej działalności gospodarczej.

logo open source

  Do zalet wykorzystywania oprogramowania open source zaliczyć możemy:
 • niezawodność (otwartość oprogramowania zapewnia zwiększone bezpieczeństwo- kod źródłowy jest werifikowany przez użytkowników),
 • błyskawiczny rozwój aplikacji (pracują nad nimi programiści z całego świata, dzięki kontaktowi za pomocą internetu),
 • brak ograniczeń co do zastosowań (nie ma ograniczeń licencyjnych: użytkownik domowy, użytkowanie komercyjne),
 • mniejsze koszty użytkowania (brak jakichkolwiek opłat licencyjnych, możliwe koszty wdrożenia, szkolenia pracowników i wsparcia ),

separator

Pakiet biurowy.


Pakietem biurowym nazywamy zbiór programów wykorzystywany w codziennych pracach biurowych. Taki zestaw programów powienień umożliwiać realizację podstawowych zadań: tworzenia i edycji dokumentów tekstowych, wykonywania kalkulacji danych, tworzenia "prostych" baz danych, tworzenia i wyświetlania prezentacji multimedialnych. Pakietem biurowym, który realizuje powyższe zadania jest OpenOffice. Pakiet ten jest w naszym odczuciu najlepszym i najbardziej rozwiniętym reprezentantem rynku open source w tej dziedzinie. Jest to również rozwiązanie najbardziej popularne(został zakupiony lub ściągnięty legalnie z sieci przez 60 mln użytkowników).

open office

Twórcy pakietu OpenOffice wchodząć na rynek zdominowany przez MS Office postanowili osiągnać jak największą zdolność z liderem rynku. Dzięki temu możliwe jest wczytanie i zapisywanie formatów plików konkurencyjnego rozwiązania(takich jak: .doc, .xls, .ppt). Interfejs programów jest bardzo podobny do interejsu MS Office(sprzed wersji 2007). Pewnym problemem przy migracji do OpenOffice jest konieczność zmiany części nawyków z racji nieco innej obsługi aplikacji. Jednak pakiet biurowy OpenOffice jest naprawdę wart tego zachodu, gdyż swoim użytkownikom odwdzięcza się prostotą i szybkością tworzenia zaawansowanych aplikacji biurowych.

  W skład OpenOffice wchodzą następujące komponenty:
 • Writer- edytor tekstu,
 • Calc- arkusz kalkulacyjny,
 • Impress- tworzenie prezentacji,
 • Draw- edycja grafiki wektorowej,
 • Math- edytor równań,
 • Base -baza danych.
Opisany przez nas powyżej pakiet oprogramowania może przenieść znaczne oszczędności, co wraz z jego użytecznością powoduje, że warto się nim zainteresować. Jeśli istnieją obawy co do braku umiejętności korzystania z tego pakietu biurowego warto zainwestować w szkolenie. Jego koszt na pewno będzie dużo niższy niż zakup licencji pakietu komercyjnego(w szczególności dla firm).


separator

Program graficzny.


Gimp jest darmowym programem do tworzenia i obróbki grafiki. Jest idealnym rozwiązaniem dla użytkowników prywatnych jak i firm, gdzie istnieje potrzeba przygotowania materiałów graficznych, czy też obróbki zdjęć. Dzięki dość dużej społeczności internetowej skupionej wokół tego projektu łatwo jest uzyskać wsparcie bardziej doświadczonych użytkowników programu, a także znaleźć gotowe poradniki pozwalające na dążenie "krok po kroku" do osiągnięcia porządanych efektów wizualnych. Program Gimp możemy uznać jako alternatywę dla dość drogich programów graficznych, jakimi są Photoshop, czy Corel. Oczywiście można zadać sobie pytanie: Czy omawiany po krótce przez nas program jest pełnoprawnym zamiennikiem oprogramowania komercyjnego?. Według nas tak, ale oczywiście wszystko zależy od potrzeb użytkownika.

gimp-logo

  Gimp umożliwia m.in:
 • malowanie,
 • usuwanie tła obrazu(wycinanie),
 • usuwanie a także skalowanie obiektów ze zdjęć lub rysunków,
 • zmianę rozmiaru, perspektywy, obracanie obrazów i warstw,
 • tworzenie nowych warstw,
 • tworzenie znaków wodnych,
 • konwertowanie kolorów,
 • tworzenie layout-ów stron internetowych,
 • oraz wiele... wiele innych.
Uważamy, że warto skorzystać z programu graficznego Gimp, tym bardziej, że można go ściągnąć z internetu i używać za darmo. A gdy nie przypadnie Państwu do gustu po prostu odinstalować.